0264 777 16 85
Sosyal Medya Hesaplarımız

Halı Cinsi Nasıl Anlaşılır?

26 Ağustos 2020
6 kez görüntülendi

Halı Cinsi Nasıl Anlaşılır?

Özellikle hanımların evlerine yeni alacakları zaman merak ettiği konuların başında, Halı Cinsi Nasıl Anlaşılır? hususu geliyor. Her kişi kaliteli bir halının hangi cins kumaştan yapıldığını bilemese bile, bu konu hakkında bilinçli olması halı seçerken kendisine fayda sağlayacaktır.

Kalitesiz Halıları Nasıl Anlarız?

Kendisine halı satmak isteyen yerler ise kolaylıkla bu kişilere bilgileri olmadığı için, kalitesiz halı cinsini kaliteli diye satabiliyorlar. Bu yüzden hanımlar almış oldukları halının cinsini bilmeden ve kalitesi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadan halı satın almış oluyorlar.

Halı Türleri Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda sizlere halının cinsinin ve kalitesinin nasıl anlaşılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Halı almaya gittiğiniz sahip olduğunuz bilgiler sizlere, hangi cins halının ne kadar kaliteli olduğu hakkında sizlere bilgi verecektir. Yazımızı dikkatlice okumanız, sizin avantajınıza olacak ve size fayda sağlayacaktır.

Halının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Halı Cinsi Nasıl Anlaşılır? konusu ayrıca kalitesi ile ilgili bir konudur. Bu yüzden yün halı yıkama ve diğer cins halıların kalitelerini sahip olduğunuz bilgiler doğrultusunda ayırabilirsiniz.

  • Kaliteli bir halı almak için şunlara dikkat ediniz.
  • Halının yüzey ağırlığı kalitesini gösteren faktörlerdir.
  • Halının ilmik olarak ne kadar sıklıkla örüldüğü, kalitesini gösterir.
  • Kullanılan iplik türü aynı şekilde halının kalitesine bağlı faktördür.
  • Halının tarzı aynı şekilde kalitesini gösteren diğer önemli husustur.

Bunların dışında ise, garanti belgesine sahip olan bir halının ne kadar süreli garantiye sahip olduğu kaliteli bir halının olup olmadığı hakkında sizlere doyurucu bilgiler verecektir.

Halının Sentetik ve Yün Olduğunu Nasıl Anlıyoruz?

Bir halının sentetik mi? yoksa yün mü? olduğunu anlamak için bazı püf noktaları vardır. Sentetik halılar kendi içerisinde bir kaç çeşide ayrılıyor. Yün olan bir halı üzerinde elimizi gezdirdiğimiz zaman, elimize bir kısım topaklaşmış şekilde yün gelir.

Yün kırılabilir bir malzeme olduğu için, bu işlemin olması gerçek yün olduğunu gösteren önemli bir husustur.

Yün Halı Nasıl Anlaşılır?

Elimize aldığımız topaklaşmış yünü, bir çakmak ile yaktığımız zaman topaklanma oluyor ve sertleşme olmuyorsa, bu kullanılan ürün natürel ve doğal olan gerçek yündür.

Yün Halısı Türleri

Eğer çıkan kokuyu burnumuzla kokladığımız zaman bizlere yün kokusu veriyorsa, bu aynı şekilde ürünün, gerçek ve kaliteli bir yün halısı olduğunu gösterir.
Sentetik halı üzerinde elimizi gezdirdiğimiz zaman, elimize çok fazla bir ürün gelmeyeceği için, kırılma olmaz. Fakat akrilik halılarda kırılmalar meydana gelir.