0264 777 16 85
Sosyal Medya Hesaplarımız

Halıdan Sarı Leke Nasıl Çıkar?

Vatan » Blog
14 Ağustos 2020
11 kez görüntülendi

Halıdan Sarı Leke Nasıl Çıkar?

Halı üzerinden sarı lekeleri çıkartmak için evde bulunan ve sürekli kullanılan malzemelerden yardım alınabilir. Bu sayede kolay, hızlı ve pratik bir temizlik sağlanmış olunur.

Halıdan Sarı Lekeleri Limon ile Çıkarma

Halı üzerinde bulunan sarı lekeler genelde çay ve kahve dökülmesi sonrasından meydana gelir. Bunun haricinde kenarda bekleyen halıların da sararması sonucunda sarı lekeler oluşabilmektedir. Bu tarz lekeler evde salatalarda kullanılan limon suyu ile çıkar. Halı silmek için hazırlanmış olan suyun içine 1 adet limonun suyu eklenir. Temiz bir bez ya da zarar vermeyecek bir fırça yardımı ile silme işlemi yapılır. Bu uygulama sayesinde var olan tüm sorunlar temizlenir.

Halıdan Sarı Lekeleri Kabartma Tozu ile Çıkarma

1 kahve fincanı kabartma tozunu bir kabın içine dökün. Nemli bir bezin üstüne kabartma tozundan dökün ve direkt olarak lekenin üzerine uygulayın. Bu şekilde yaklaşık olarak 20 dakika boyunca bekletin. Ardından soğuk su ile sarı leke olan alanı temizleyin. Halı üzerinde bulunan lekeler genelde bu uygulama ilk yapıldığı anda temizlenir ve çıkar. Leke kalırsa uygulamayı leke çıkıncaya kadar en baştan tekrar yapın. Lekeli olan bölgeyi duruladıktan sonra mutlaka kurumasına izin verin. Üzerinde gezmeyin.

Halıdan Sarı Lekeleri Sirke Çıkarma

Beyaz sirke ve su eşit miktarlarda sprey özelliği bulunan bir şişenin içinde iyice karıştırılır. Bu karışımı direkt olarak sarı lekeler üzerine uyguladığınızda ve ardından silme işlemi yaptığınızda sorun çıkar. Leke tamamen yok olana kadar direk uygulama ve silme yapılması gerekmektedir. Ardından mutlaka sirkenin kalıntılarının gitmesi için durulma işlemleri yapılır.

Tuz ve Kabartma Tozu

Sarı leke o anda dökülen çaydan kaynaklı meydana geldiyse çayın fazlasının alınması için kâğıt havlu kullanımı yapılır. Fazlasının alınmasından sonra lekenin üzerine tuz ve bol miktarda kabartma tozu dökülür. Bu karışım lekenin fazlalığını emecektir. Bu şekilde yarım saat boyunca bekletilir ve soğuk su yardımı ile iyice durulandığı zaman leke çıkar.

Hidrojen Peroksit

1 çorba kaşığı hidrojen peroksit ile 3 çorba kaşığı ılık suyunu karıştırın, sıcak suyla karıştırmayın. Halının sarı leke olan kısmında bekletin ve silme işlemine başlayın. Lekelerin çıkmasını silme işleminde gözlemleyebilirsiniz. Sorun ortadan kalktıktan sonra mutlaka birkaç durulama yapın. Halınızdan leke çıkar ve eski haline kolay şekilde döner.

Şampuan İle Çıkarma

Temiz bir bezin üzerine halı şampuanı dökülür. Bu bez ile leke olan alana lekeleme yapılır. Lekeleme işlemlerinde halının nemlenmesi ve ıslanması oldukça önemlidir. Bu sayede şampuan lekenin derinliklerine iner ve sarı lekeleri inceltmeye başlar. Halı şampuanı ile ıslanan bölgeye yarım saat boyunca dokunulmaz. Ardından bez yardımı ile silinir ve su ile durulanır.

 

Durulama işlemleri şampuanın köpüğü ve kalıntısı gidene kadar yapılmalıdır. Aksi takdirde halının üzerinde şampuan kalıntısı kalır. Bu uygulamaya rağmen lekeler az düzeyde kaldıysa sorun olan bölgeye beyaz sirkeyi direkt olarak dökün ve 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin.

 

Bekleme süresinin ardından bez yardımı ile bastırarak silin. Silme işlemini lekeler yok oluncaya kadar uygulamak gerekir. Ardından yine halının parlaması ve lekelerden kurtulması için durulama yapılması gerekmektedir. Durulama genelde birkaç kez yapılır.

Halıdaki sarı lekeler için doğal çözümler?

Halınıza çay veya kahve mi döküldü evdeki çözümler bitmez, size yardımcı temiz bez ve limon suyu silme suyunuza bir adet limon duyunu ilave edip silebilirsiniz. Kullanmadığınız sarı lekeler oluşan halınızı da aynı bu şekilde silebilirsiniz. Sonrasında havalandırmayı unutmayınız.

 

Evimizde bulunan kabartma tozu yine doğal temizleyici olarak yardımımıza yetişiyor. Temiz nemli bez üzerine lekenin çokluğuna göre fazla veya az kullana bilirsiniz. Halıdaki lekeye bezle birlikte uygulayınız yaklaşık 20 dakika bekletin ve soğuk su ile temizleyin çıkmayan lekeye tekrar uygulaya bilirsiniz sonrasında havalandırmayı unutmayınız.

 

Beyaz sirke kullanımı çok etkili bir çözüm eşit miktarda su ile karıştırıp sprey şişesinde uygulaya bilirsiniz ve ardından siliniz ve durulama yapınız ve kurutunuz.

 

Dökülen çayın hemen fazlasını alın ve evde en çok bulunan tuz ve kabartma tozunu üzerine dökün lekeyi emer ve sarı leke oluşumunu önler.

 

Uygulamalardan çözüm bulamadıysanız hidrojen peroksit kullanımı devreye giriyor, 1 çorba kaşığı 3 çorba kaşığı ılık su ile karıştırıp silme yapabilirsiniz, çıkan lekenin ardından mutlaka durulama yapın ve kurutunuz.

 

Dikkat: Bu bilgiler evde makine halısı türlerinde uygulayacağınız yöntemlerdir her halı türünde uygulanması halınıza zarar verebilir dilerseniz profesyonel yardım almak için bize iletişim sayfamızdan ulaşarak leke çıkarma işlemi için destek alabilirsiniz.